Založiť si živnosť alebo spoločnosť s ručením obmedzením? To je otázka ktorú si kladie veľa ľudí na začiatku svojho podnikania. Pravdou je, že tieto možnosti sú výrazne iné. Preto je potrebné poznať úskalia aj výhody oboch možností. Živnosť alebo sro? Pomôžeme vám k správnej odpovedi.
Nejako musíte začať
Založiť si eseročku alebo získať živnostenské oprávnenie vôbec nie je to isté. V prípade sro vám vznik môže trvať približne dva týždne. Potrebné je získať živnostenské oprávnenie, vydať súhlas správnu dane, pripraviť zakladateľskú listinu či spoločnú zmluvu. Všetky dokumenty sú totiž potrebné k návrhu zápisu do obchodného registra. Ak si chcete založiť živnosť, musíte spĺňať zákonné podmienky – 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony, bezúhonnosť. Podanie žiadosti potom môžete vykonať elektronicky alebo na živnostenskom úrade. V každom prípade je ale rozhodnutie, či je lepšie využiť živnosť alebo sro len len na vás.
Daňová povinnosť
Pri fakturácii je medzi živnosťou a sro tiež rozdiel. Kým v prípade eseročky sa vystavená faktúra musí zdaniť na dani z príjmu v roku, kedy bola vystavená, v prípade živnostníkov je to inak. Živnostníkovi vzniká povinnosť zdaniť príjem až úhradou faktúry.
Musíte sa zaručiť
Ide o najdôležitejší bod pri rozhodovaní. Spoločnosť s ručením obmedzením, ako vyplýva z názvu, neručí stopercentne. V jednoduchosti povedané, jej konateľ neručí svojim osobným majetkom. Ak eseročka vznikla so stopercentným splatením základným imaním, majiteľ spoločnosti sa nemusí obávať svojej strechy nad hlavou. Živnostník ktorý by mal voči subdodávateľom záväzok, pri ňom ručí nie len hodnotou takzvaného firemného majetku, ale aj hodnotou osobného majetku.
Ako si poradiť so zmenami v spoločnostiach
Nečakané zmeny v spoločnostiach môžu prísť kedykoľvek. Nikdy nevieme, ako podnikanie presne dopadne, aj keď máme plán. V prípade ukončenia podnikateľskej činnosti je to jednoduchšie v prípade živnostníka. Ten totiž môže v akomkoľvek prípade živnosť prerušiť. To v prípade eseročky nie je možné.
Text: PR